infekcje na tle Mannheimia (Pasteurella) haemolytica
zespół oddechowy bydła (BRD)
ATCVet:
QJ01FA91
Okres karencji:
tkanki jadalne
77 dni
mleko
nie stosować w okresie laktacji, gdy mleko przeznaczone jest do spożycia przez ludzi
Producent:
Invesa, Industrial Veterinaria S.A.
Opakowanie:
flakon 100 ml
flakon 50 ml
flakon 250 ml
Grupa farmakologiczna:
Antybiotyki
Dostępność:
Rp. - wydawany na receptę
Preparat antybiotykowy w postaci roztworu do wstrzykiwań dla bydła
Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnej (-ych) 1 ml roztworu zawiera: tylmikozyna 300 mg, glikol propylenowy 250 mg.
Właściwości farmakologiczne Tylmikozyna wykazuje aktywność przeciwbakteryjną głównie wobec drobnoustrojów Gram-dodatnich oraz niektórych Gram-ujemnych i mykoplazm. Po podaniu doustnym lub pozajelitowym działania niepożądane tylmikozyny dotyczą głównie mięśnia sercowego. Najważniejszym objawem kardiologicznym jest zwiększenie częstości tętna (tachykardia) i zmniejszenie kurczliwości (działanie inotropowe ujemne). Przypuszcza się, że przyczyną kardiotoksyczności jest blokada kanałów wapniowych. U psów leczonych tylmikozyną po podaniu CaCl2 wykazano korzystny wpływ na kurczliwość lewej komory, zwiększenie ciśnienia tętniczego i hamowanie częstoskurczu. U psów dobutamina częściowo znosi działanie inotropowe ujemne, natomiast leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (np. propranolol) zaostrzają ujemne działanie inotropowe tylmikozyny. U świń po podaniu domięśniowym tylmikozyny w dawce 10 mg/kg mc. stwierdzono hiperwentylację, wymioty i drgawki. Po podaniu dawki 20 mg/kg mc. doszło do padnięcia 3 z 4 świń, a po podaniu dawki 30 mg/kg mc. wszystkich 4 badanych świń. Po 2-6-krotnym podaniu tylmikozyny w dożylnej dawce 4,5-5,6 mg/kg mc. i wstrzyknięciu dożylnym 1 ml adrenaliny (1:1000) padły wszystkie (6) badane świnie. Przeżyły natomiast wszystkie świnie, które otrzymały tylmikozynę w dożylnej dawce 4,5-5,6 mg/kg mc. Uzyskane wyniki sugerują, że dożylne podawanie adrenaliny może być przeciwwskazane. U cieląt po podskórnym podaniu tylmikozyny w dawce 10 mg/kg mc. szczytowe stężenie w osoczu występuje w ciągu 1 godziny, a lek występuje w osoczu przez okres 72 godzin. Stężenie tylmikozyny w płucach przekracza wartość MIC95 dla Mannheimia haemolytica.
Wskazania lecznicze Leczenie zapalenia płuc u bydła opasowego wywołanego przez Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida i inne drobnoustroje wrażliwe na tylmikozynę.
Dawkowanie i droga(i) podawania Wstrzyknięcia podskórne w pojedynczej dawce 10 mg/kg m.c. Pobrać odpowiednią objętość preparatu z flakonu i zdjąć igłę ze strzykawki. Jeśli planuje się wstrzyknięcia w grupie zwierząt, pozostawić igłę we flakonie do pobierania kolejnych dawek. Unieruchomić zwierzę i wkłuć podskórnie igłę w miejscu wstrzyknięcia leku. Sugeruje się podawanie leku w fałd skórny w okolicy klatki piersiowej, za łopatką. Podłączyć strzykawkę do igły i wstrzyknąć preparat w podstawę fałdu skóry. Nie wstrzykiwać więcej niż 20 ml preparatu w jedno miejsce.
Przedawkowanie Nie stwierdzono padnięć u bydła po podaniu trzech podskórnych dawek po 10, 30 i 50 mg/kg mc. w odstępach 72-godzinnych. Można spodziewać się lokalnego obrzęku w miejscu wstrzyknięcia. W badaniu sekcyjnym obserwowano jedynie minimalną martwicę mięśnia sercowego (w grupie otrzymującej dawkę 50 mg/kg mc).
Działania niepożądane Niekiedy może wystąpić obrzęk tkanek miękkich w okolicy wstrzyknięcia, jednak objawy te ustępują w ciągu 5-8 dni.
Interakcje Nie opisywano.
Przeciwwskazania Nie podawać dożylnie. Obserwowano przypadki padnięcia bydła po dożylnym podaniu tylmikozyny. Nie stosować u świń i koni.
Okres karencji Tkanki jadalne - 77 dni, mleko - nie stosować u zwierząt w laktacji produkujących mleko przeznaczone do spożycia przez ludzi.
Warunki przechowywania i transportu Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Flakon powinien być przechowywany w kartonie zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Nie zamrażać. Po pobraniu pierwszej dawki nie przechowywać preparatu w temperaturze powyżej 25°C.
Okres trwałości preparatu W oryginalnym opakowaniu jednostkowym - 2 lata od daty produkcji. Po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: 28 dni.
Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia przeciwzakaźnego zaleca się potwierdzenie rozpoznania w badaniu bakteriologicznym, a także określenie wrażliwości drobnoustroju wywołującego chorobę.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkty lecznicze weterynaryjne zwierzętom:
WSTRZYKNIĘCIE TEGO LEKU CZŁOWIEKOWI MOŻE BYĆ ŚMIERTELNE - ZACHOWAJ NAJWYŻSZĄ OSTROŻNOŚĆ. ABY UNIKNĄĆ PRZYPADKOWEJ SAMOINIEKCJI, POSTĘPUJ ZGODNIE Z ZALECENIAMI DOTYCZĄCYMI PODAWANIA ORAZ Z PONIŻSZYMI WSKAZÓWKAMI. Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt zwierzętom Ostrzeżenia dla użytkownika: - produkt do podawania wyłącznie przez lekarza weterynarii, - nigdy nie przenoś preparatu w strzykawce z nałożoną igłą; Igłę należy założyć na strzykawkę wyłącznie podczas napełniania strzykawki lub w czasie wykonywania iniekcji - w pozostałych okolicznościach należy oddzielnie przechowywać igłę i strzykawkę, - nie stosuj strzykawek automatycznych, - upewnij się czy zwierzę otrzymujące lek i zwierzęta w otoczeniu zostały odpowiednio unieruchomione, - nie pracuj z preparatem Hymatil samodzielnie - bez asysty, - w przypadku wstrzyknięcia produktu człowiekowi, NALEŻY NATYCHMIAST ZWRÓCIĆ SIĘ O POMOC LEKARSKĄ i zabrać ze sobą flakon lub ulotkę informacyjną, - w miejscu wstrzyknięcia należy przyłożyć zimny okład; nie stosować bezpośrednich okładów z lodu.
Dodatkowe ostrzeżenie dla osoby podającej preparat: - unikać kontaktu z oczami, - produkt może wywołać uczulenie przy kontakcie ze skórą, - po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce.
Uwagi dla lekarza: - WSTRZYKNIĘCIE TEGO PRODUKTU U LUDZI POWODOWAŁO SKUTKI ŚMIERTELNE, - działanie toksyczne produktu dotyczy głównie układu sercowo-naczyniowego, prawdopodobnie z powodu blokady kanałów wapniowych, - dożylne podanie chlorku wapnia należy rozważyć wyłącznie w przypadku potwierdzenia ekspozycji na tylmikozynę, - w badaniach tylmikozyny przeprowadzonych u psów stwierdzono działanie inotropowe ujemne prowadzące do częstoskurczu i zmniejszenia systemowego ciśnienia tętniczego oraz ciśnienia tętna, - NIE PODAWAĆ ADRENALINY ANI LEKÓW BLOKUJĄCYCH RECEPTORY BETA-ADRENERGICZNE (np. propranolol), - u świń ryzyko upadku wzrasta po podaniu adrenaliny, - u psów wykazano korzystny wpływ chlorku wapnia podanego dożylnie na kurczliwość lewej komory, zwiększenie ciśnienia tętniczego i łagodzenie objawów częstoskurczu, - dane przedkliniczne i sporadyczne przypadki kliniczne sugerują, że po podaniu tylmikozyny infuzja chlorku wapnia może częściowo przeciwdziałać zmianom ciśnienia tętniczego i częstości rytmu serca u ludzi, - można również rozważyć podanie dobutaminy ze względu na dodatnie działanie inotropowe (dobutamina nie wpływa na tachykardię), - tylmikozyna jest obecna w tkankach przez kilka dni, dlatego należy ściśle kontrolować czynność układu sercowo-naczyniowego i stosować leczenie wspomagające, - stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności: nie stosować u krów mlecznych w laktacji, - zaleca się, aby lekarze prowadzący pacjentów po ekspozycji na preparat konsultowali się z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi (tel. 42 657 99 00 lub 42 6314767).
Zużyte opakowania i pozostałości niewykorzystanego produktu leczniczego należy unieszkodliwić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przed zastosowaniem przeczytać załączoną ulotkę informacyjną.
Wydawany na podstawie recepty Do podawania wyłącznie przez lekarza weterynarii
Opakowania: Flakony o pojemności 50, 100 i 250 ml konfekcjonowane w indywidualne opakowania kartonowe.